Společenské centrum - Kino 70

Společenské centrum - Kino 70

V roce 2010 vzniklo z Panoramatického kina 70 moderní víceúčelové kulturní zařízení, dnes nazvané Společenské centrum – Kino 70. To neslouží jen prostému promítání filmů. V rekonstruovaných a v nově vybudovaných prostorech se v dnešní době konají i další akce, jako jsou koncerty, divadelní představení, besedy, výstavy a mnoho dalších aktivit. Společně s rekonstrukcí budovy prošlo modernizací také promítací zařízení. Kino bylo kompletně digitalizováno, je vybaveno také žádanou 3D technologií. Kapacita sálu je 309 míst. Sál je vybaven novými komfortními sedadly a kvalitním ozvučovacím systémem 5+1.

 

Více ...

Galerie

Historie

Historie

První filmy, které dobrušští občané zhlédli, přivezli majitelé kočovných biografů za první světové války. Máme doloženo promítání v hostinci U Labutě v říjnu 1918. Majitel promítacího zařízení, pan Jiroud, vyráběl potřebný elektrický proud vlastním dynamem, poháněným parním strojem. Když se v Dobrušce slavil konec Rakouska-Uherska, rozsvítil pan Jiroud tímto zařízením žárovky, rozvěšené jako slavnostní osvětlení po náměstí.

Pravidelné promítání kina začalo 7. května 1922. Organizátorem byl místní Sokol a promítalo se v pavilónu v dnešních Archlebových sadech. Hrálo se v sobotu a v neděli, když byl velký zájem, tak i v dalších dnech. Němé filmy byly doprovázeny na klavír (nejčastěji pány Antonínem Wellnerem a Aloisem Kohoutkem), při slavnostnějších příležitostech i smyčcovým kvartetem (Alfréd Šrenk, Josef Lauer, MVDr. Gottstein, Bohuslav Barvíř). Po postavení nové sokolovny se od 25. prosince 1927 až do šedesátých let promítalo v této budově. O provoz sokolského kina se dobrovolně starali Josef Žabokrtský, Josef Železný a Robert Drašnar.

Poprvé promluvil film na dobrušské diváky 6. května 1931 v tehdy atraktivním americkém snímku Král králů.

Kino promítalo i v době zákazu činnosti Sokola německými okupanty. Po válce bylo opět provozováno Sokolem a v padesátých letech Státním filmovým podnikem.

V padesátých letech promítalo krátce i kino KLUB v Lidovém domě na náměstí (čp. 31). Provozoval je Závodní klub ROH Okresního průmyslového kombinátu, ale pro chátrající stavební stav budovy bylo promítání 1. července 1960 ukončeno. Promítalo se nadále pouze v sokolovně, ale provozovatelem kina byl již městský národní výbor.

Již od počátku šedesátých let začalo město připravovat výstavbu nové budovy kina. Potřebné finance se našly prostřednictvím tzv. "akce Z", tj. s vydatným podílem bezplatné svépomoci občanů. Stavba byla zahájena v dubnu 1967 a dokončena počátkem roku 1969. V novém kině bylo možno promítat všechny filmové formáty, včetně tehdy moderního a atraktivního sedmdesátimilimetrového s velkoplošnou projekcí.

Slavnostní otevření za účasti tehdejšího ministra kultury Miroslava Galušky se spojilo s celostátní premiérou filmu Pražské noci. Od tohoto dne, 6. března 1969, slouží dobrušské kino veřejnosti. Byla zde celá řada celostátních premiér a předpremiér českých filmů. Zvláštností je, že v dobrušském kině se jako v jediném v republice promítal televizní seriál F. L. Věk. Sál kina sloužil i koncertům vážné hudby a různým společenským akcím. V devadesátých letech bylo zavedeno nové ozvučení systémem Dolby stereo, které podstatně zvýšilo kvalitu filmového zážitku.

V dnešní době videotechniky má kino jiné postavení, než dříve. Ale své "místo na slunci" si uhájilo. A tak si jen tiše připomeňme, že všem dnešním zázrakům obrazové a zvukové techniky předcházela obětavá práce mnohých generací nadšenců. A to jak filmových tvůrců, tak těch, kteří jejich díla zprostředkovali divákům.

Více ...

Galerie

Kalendář akcí

listopad říj pro
282930311234567891011121314151617181920212223242526272829301

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.